Over Optimization

بهینه سازی بیش از حد (Over Optimization) به ضرر شماست!

از قدیم گفته اند که افراط و تفریط در هرکاری و هر چیزی بد است و اثرات منفی دارد! سئو و بهینه سازی سایت هم از این موضوع مستثنا نیست، به همین دلیل بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)   هم می‌تواند ضررهای خاص خودش را داشته باشد، اما اصلا بهینه سازی بیش از حد سایت چیست؟ چه مواردی در زیر دسته این موضوع قرار می‌گیرند؟ تکرار بیش از حد کلمه کلیدی یا Keyword Stuffing چیست؟ بهینه سازی تصاویر به صورت افراطی چیست لینک سازی داخلی بر روی کلمات کلیدی کوتاه چرا نباید انجام شود؟ و … همه مسائلی است که می‌خواهم امروز به صورت کامل به آن‌ها بپردازم.

همچنین به شما می‌گویم که که بکار بردن کلمات کلیدی نامرتبط با کسب و کار چیست و چرا جزو این تکنیک محسوب می‌شود؟ قرار دادن متن یا لینک مخفی در صفحه هم در این زمینه چه اثراتی خواهد داشت و استفاده بیش از حد و افراطی تگ های هدینگ به چه معناست! احتمالا تا اینجا متوجه شده اید که بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)  یکی از ترفندهای کلاه سیاه سئو است که باید آن برای بهبود رتبه ساییتان هم که شده فراموش کنید.

سئو بیش از حد سایت

بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)  به زبان ساده

اکثر افراط ها از نوعی وسواس می آیند و این بهینه سازی افراطی هم شبیه به این وسواس هاست! شاید شما هم با اشخاصی برخورد کرده باشید که بیش از اندازه به نظافت شخصی خود اهمیت می دهند و همین موضوع تمام اطرافیان آن ها را اذیت می‌کند! در سئو هم این موضوع خیلی عجیب نیست و افرادی هستند که با استفاده از وسواسی که دارند، سایت یا صفحه خود را بیش از اندازه بهینه می‌کنند!

این اشخاص معمولا اطلاعات کمی راجع به الگوریتم های گوگل و شیوه های استفاده از آن‌ها دارند و با اطلاعات کمی که در رابطه با این تکنیک‌ها دارند، حدس می‌زنند که این موارد مهم هستند به همین دلیل از این تکنیک استفاده می‌کنند. آن‌ها از تکنیک‌هایی که بلد هستند به صورت بیش از اندازه استفاده می‌کنند که همین موضوع باعث می‌شود، ضررهای زیادی داشته باشد!

حتما بخوانید:  سئو منفی (Negative SEO) چیست؟

روش‌هایی که در این مقاله آن‌ها را با عنوان زیرمجموعه‌های این موضوع بیان می‌کنیم، در واقع تکنیک‌های خوبی بودند که به علت استفاده افراطی تبدیل به تکنیک کلاه شده اند! همچنین اگر شما نیاز به مشاور سئو دارید، می‌توانید از اینجا با من تماس بگیرید.

تکرار بیش از حد از کلمات کلیدی

یکی از تکنیک‌های مفید یا همان کلاه سفید سئو این است که به اندازه کافی از کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید، اما اگر همین موضوع افراطی شود، شما در واقع از یک تکنیک کلاه سیاه استفاده کرده اید که نام آن Keyword Stuffing یا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی است!

شاید می پرسید که باید چند بار از کلمه کلیدی در متن خود استفاده کنید که شامل این موضوع نشود! بهتر است برای این کار از Yoast SEO استفاده کنید. افزونه ای که برای سایت‌های وردپرسی طراحی شده است و بر اساس کلیدواژه ای که به آن می‌دهید، قادر است که اطلاعات خوبی را در این زمینه به شما بدهد.

keyword-stuffing-over-optimization-min

اگر شما با کلمات کلیدی خود، مخاطب و یا کاربر را بمباران کنید، در واقع در حال بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)   هستید و باید دست از این کار بردارید. با توجه به این موضوع که گوگل برای مقابله با این کار الگوریتم پاندا را معرفی کرده است، پس برای جریمه نشدن هم که شده فراموشش کنید!

اگر یک مثال ساده در این رابطه برای شما بخواهم بزنم، می‌توانید به متن زیر که با کلمه کلیدی “مشاور سئو” بهینه سازی بیش از حد شده است، توجه کنید:

کسب و کارهای اینترنتی برای رشد به یک مشاور سئو نیاز دارند که این مشاور سئو قادر باشد به خوبی از عهده کار مشاور سئو بربیاید و بتواند به عنوان یک مشاور سئو راهنمایی های خوبی بکند!

دقت کردید که در این دو یا سه جمله چند بار از کلیدواژه “مشاور سئو” استفاده شده است؟ این شاید بهترین مثالی بود که به شما می‌گفت که چقدر این تکنیک برای کاربر آزار دهنده است! مخاطبان در برخورد با این تکنیک تصور می‌کنند که فریب خورده‌اند و یا در حال سودجویی قرار گرفته‌‍ اند!

ALT تصاویر بسیار مهم است، اما نه آنقدرها

اگر بهینه سازی متن را برای مدتی رها کنیم، وارد بحث بهینه سازی تصاویر می‌شویم! بهینه سازی تصاویر بسیار مهم است، اما نه آنقدرها که به صورت بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)  دربیاید! برخی از کابران با بهینه سازی بیش از اندازه در متن جایگزین تصویر یا همان Alt Tag به ضرر خود کار می‌کنند!

حتما بخوانید:  محتوای کپی یا Duplicate Content چیست؟ (+رایج ترین اشتباهات)

alt-tag-over-optimization-min

برخی از سئوکاران که از الگوریتم های جدید گوگل خبر ندارند، متن جایگزین تصویر خود را با کلمه کلیدی هدف بمباران می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود که گوگل جریمه‌ی سنگینی را در نظر بگیرید! همچنین در این زمینه باید در نظر داشته باشید که نباید از یک متن جایگزین برای چند تصویر در یک صفحه استفاده کنید! این موضوع هم به همان اندازه می‌تواند مضر باشد.

لینک سازی داخلی برای روی کلمات کلیدی کوتاه

یکی دیگر از مصادیق بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)   که باید به آن بپردازیم، همین لینک سازی بر روی کلمات کلیدی کوتاه است که معمولا با هدف بهبود رتبهی‌ آن صفحات انجام می‌شود. شما نباید تنها به منظور بهبود رتبه و یا سئو به کلمات کلیدی متن خود لینک بدهید.

در نظر بگیرید که برای گوگل بسیار مهم است که کابران از سایت شما و محتوایی که در آن می‌خوانند راضی باشند، به همین علت رضایت آن‌ها را در اولویت بالایی قرار می‌دهد به همین دلیل لازم است که شما هم در نظر داشته باشید که چه مواردی برای این کار مهم است؟ شما نباید مخاطب خود را در این زمینه اذیت کنید! نمونه ی زیر در واقع یک نمونه بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)   است که بدون توجه به نیاز کاربر لینک سازی شده است:

این تکنیک‌ها شاید در ظاهر خوب باشند، اما پس از مدتی که گوگل با الگوریتم‌هایش متوجه نارضایتی کاربران شد، شما را جریمه خواهد کرد و شاهد یک ریزش سنگین خواهید بود. در این زمینه بهتر است که مقاله که در مورد الگوریتم پنگوئن نوشته ام را مطالعه کنید.

بکاربردن کلمات کلیدی نامرتبط با کسب و کار

کسب و کارهایی وجود دارند که حوزه آن‌ها جدید است و کلمات کلیدی مرتبط با آن‌ها کم جستجو می‌شود، معمولا این کسب و کارها سعی می‌کنند با استفاده از روش‌هایی مانند بکاربردن کلمات کلیدی نامربتط با کسب و کار خود که زیاد جستجو می‌شوند، کسب و کار خود را رشد دهند! این موضوع بسیار حیاتی به نظر می‌رسد و معلوم است که چه مقدار آزاردهنده خواهد بود! چرا که کاربران با هدف دیگری وارد سایت این افراد می‌شوند، اما در نهایت متوجه می‌شوند که هدف آن‌ها فروش محصولات و خدمات خود بوده است!

در واقع شما اگر از خدمات سئو خوبی استفاده نکرده باشید، متوجه می‌شوید که تا چه اندازه این موضوع برای شما آزاردنده خواهد بود که برای رسیدن به صفحه اول گوگل چه چیزهایی را زیر پا گذاشته اید! این نوع از بهینه سازی بیش از حد سایت در کنار آزاردهنده بودن، باعث می‌شود که در نهایت استراتژی شما به شکست منجر شود.

حتما بخوانید:  ریدایرکت مخفیانه ترفندی سیاه برای بهبود رتبه‌ سایت

قراردادن لینک یا متن مخفی در صفحه

لینک‌‍‌ها و متون پنهان

یکی دیگر از شیوه‌هایی کلاه سیاه سئو که اگر از آن استفاده کنید، مشکلاتی برای شما ایجاد خواهد کرد، همین موضوع است! در واقع شما اگر از تکنیک لینک‌ها و متون پنهان استفاده کنید به نوعی سایت خود را در معرض جریمه‌های شدید گوگل قرار داده‌اید. این کار باعث می‌شود که سایت شما پنالتی شود. مصادیق استفاده از این تکنیک و راه‌ حل‌های مشابه را در مقاله مربوط به این تکنیک به صورت کامل بررسی کرده ام.

بهینه سازی بیش از اندازه سایت با استفاده از تگ‌های هدینگ

یکی دیگر از شیوه‌‎هایی که باعث می‌شود سایت شما دچار مشکل شود، استفاده از شیوه است! این شیوه که در واقع آخرین نوع بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)  است که امروز بررسی می‌کنیم، شیوه ای است که سعی می‌کنید به صورت بیش از اندازه از عنوان‌ها استفاده کنید تا نشان دهید که به چه میزان محتوای شما خوب و کاربردی است! در واقع این موضوع نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه می‌تواند باعث اذیت و آزار مخاطب هم به اندازه کافی بشود، پس لطفا آن را فراموش کنید.

سخن آخر در مورد بهینه سازی بیش از حد سایت (Over Optimization)

همیشه کسانی بوده اند که می‌خواستند با استفاده از روش‌های غیر طبیعی و غیرقانونی به اهداف خود برسند! در این زمینه رسیدن به صفحه اول گوگل هم مستثنا نیست. کسانی هستند که بخواهند با استفاده از شیوه‌های غیرطبیعی و اشتباه به صفحه اول گوگل برسند. اگر شما هم در این ایام کسانی را مشاهده کردید که اینگونه بودند، بهتر است که به آن‌ها توصیه کنید که نتیجه ی کارشان پایدار نیست! در این زمینه شما چه تجربیاتی دارید؟

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدWant to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.