الگوریتم دزد دریایی گوگل

الگوریتم دزد دریایی گوگل، پلیسی برای مبارزه با کپی کاران!

شاید می‌پرسید که چرا گوگل نام این الگوریتم را دزد دریایی گذاشته است؟ الگوریتمی که قصد دارد با محتوای کپی برخورد کند، چرا گوگل نام Google Pirate را برای آن در نظر گرفته است؟ اگر می‌خواهید متوجه دلیل نام گذاری الگوریتم دزد دریایی گوگل شوید و بدانید که دقیقا چگونه این الگوریتم کار می‌کند، توصیه می‌کنم که امروز با من همراه باشید تا در این زمینه به صورت کامل صحبت کنیم.

الگوریتم دزد دریایی گوگل

دلیل نام گذاری الگوریتم دزد دریایی گوگل

فرض کنید که در یک دریای پهناور صاحب یک کشتی هستید! کشتی شما با استفاده از سوخت می‌تواند فعالیت کند و به سمت مقصد حرکت کند. در این بین همه کشتی‌ها سعی می‌کنند با استفاده از میزان بیشتر و بهتری از سوخت زودتر به مقصد برسند، اما راه شما بی خطر نیست! در این بین کشتی‌های دزدان دریایی به سمت شما حرکت می‌کنند و با دزدیدن سوخت شما می‌خواهند که به مقصد برسند.

این دریای پهناور همان دنیای بزرگ وب است. کشتی‌ها همان سایت‌هایی هستند که می‌خواهند با تولید محتوای با کیفیت که سوخت است به مقصد که همان صفحه اول گوگل است برسند، اما در این بین دزدان دریایی که همان افراد کپی کار هستند با دزدیدن محتوای شما می‌خواهند که بهتر و سریع تر به مقصد برسند!

الگوریتم دزد دریایی گوگل چیست؟

الگوریتم دزد دریایی گوگل چیست؟

الگوریتم دزد دریایی گوگل چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده در این رابطه صحبت کنیم که Google Pirate چه کار می‌کند، باید بگوییم که این الگوریتم در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار منتشر شد و مورد استفاده قرار گرفت، اما در سال ۲۰۱۴ با یک بروزرسانی بسیار قوی تر از گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این الگوریتم با تمام کسانی که قصد دارند با نقض قانون کپی رایت و دزدیدن محتوای دیگران به جایگاه‌های خوب در گوگل برسند، مبارزه می‌کند.

کدام نوع از محتواها شامل جریمه Google Pirate می شوند؟

اکثر خوانندگان و کسانی که با آن‌ها همکاری می‌کنم، هر موقع در مورد محتوا با آن‌ها صحبت می‌کنم، بیشتر تصورشان به سمت محتواهای متنی و مقاله‌ها می‌‍رود، اما منظور از محتواهایی که از نظر دزد دریایی گوگل باید حذف شوند، فقط محتوای متنی نیستند، بلکه هر نوع محتوای تصویری، ویدئویی، محصول و … هم شامل می‌شود.

حتما بخوانید:  الگوریتم تپه hilltop چیست؟

در واقع بیشتر تمرکز الگوریتم دزد دریایی بر روی محتوای غیر رایگانی است که به صورت رایگان نمایش داده شده است. ممکن است که شما محصول آموزشی درست کرده باشید که در زمینه خدمات سئو باشد! اگر کسی محصول شما را بدون اجازه شما به صورت رایگان منتشر کند، چه ضرری خواهید کرد؟ این الگوریتم به شما کمک می‌کند تا جلوی این نقض قانون کپی رایت گرفته شود.

به صورت کلی و یکجا اگر بخواهیم بگوییم، موارد زیر جزو محتواهایی است که در این زمینه ممکن است، حذف شوند:

  • محتوای گرافیکی یا تصویر
  • متن
  • ویدئو
  • صوت
  • محصول

شما هر محصول، تصویر، ویدئو و … هک بدون اجازه صاحبش استفاده کرده باشید از نتایج حذف خواهد شد، مخصوصا اگر آن محصول غیر رایگان هم بوده باشد!

الگوریتم-دزد-دریایی-گوگل

الگوریتم دزد دریایی گوگل سایت p30download را نابود کرد

شاید تا الان این موضوع را جدی نگرفته باشید! احتمالا شما هم مانند من سایت p30download که یکی از معروف ترین سایت‌های ایرانی در زمینه دانلود است را می‌شناسید. این سایت مانند دیگر سایت‌های دانلود نرم افزارها و بازی های غیر رایگان را به صورت رایگان و کرک شده عرضه می‌کرد که چندی پیش بر اثر شکایت‌های متعددی که از طرف سایت‌های فارسی و غیر فارسی از آن شده بود، یک شبه از دنیای گوگل و نتایج بی‌نظیر و شگفت انگیزی که داشت حذف شد!

دلیل اصلی این اتفاق و از بین رفتن رتبه‌های خوب این سایت بزرگ و کاهش شدید ورودی‌های این سایت را می‌توان انتشار نرم افزارهای معروف و غیر رایگانی مانند فتوشاپ، دانلود منیجر و … اشاره کرد. آیا شما هم متوجه عدم حضور این سایت در کنار سایت‌های دانلودی دیگر شده‌اید؟

تغییرات عظیمی که دزد دریایی گوگل ایجاد کرده است

قبل از این که این الگوریتم شروع به فعالیت کند، اگر در گوگل عبارتی مانند Watch Jumanji Next Level  را جستجو می‌کردید، نتایج اول جستجو، سایت‌هایی بودند که این فیلم تازه منتشر شده را بدون قانون کپی رایت به صورت رایگان برای شما آماده کرده بودند، دانلود کنید و یا حتی به صورت کپی شده اما با قیمت پایین به فروش می‌رسانند! این الگوریتم باعث شد که دیگر حداقل چنین اتفاق‌هایی نیفتد!

همچنین این الگوریتم باعث شد که سایت‌هایی مانند پی سی دانلود که محصولات غیر رایگان را برای جذب کاربران به صورت رایگان عرضه می‌کنند از نتایج حذف شوند و افت بسیار شدیدی در گرفتن بازدیدکننده از گوگل داشته باشند.

حتما بخوانید:  الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

چرا سایت های دانلود فیلم تعطیل نمی‌شوند؟

یکی از سوالات شما شاید این باشد که چرا پس من هنوز در حال تماشای فیلم‌های غیر رایگان به صورت رایگان هستم؟ مگر این الگوریتم نباید جلوی این موضوع را بگیرد؟ احتمالا شما هم می‌دانید که اگر به فارسی عبارت “تماشای جومانجی مرحله بعد” را جستجو کنید، می‌توانید این فیلم زیبا را بدون هیچ هزینه‌ای با زیرنویس مشاهده کنید! پس چرا این الگوریتم کار نمی‌کند؟

جواب سوال شما این است که به دلیل عدم گزارشات و شکایات زیاد و جدی نگرفتن محتواهای فارسی در این زمینه هنوز شاهد این موضوع نیستیم که گوگل اقدام به حذف نتایج این سایت‌ها بکند و اگر متوجه می‌شویم که سایتی مانند پی سی دانلود چنین اتفاقی برایش می‌افتد، مطمئن می‌شویم که حجم عظیمی از شکایات برای این سایت وجود داشته است!

اگر محتوای شما دزدیده یا کپی شده است، این قسمت را بخوانید

می‌خواهید بدانید که چگونه محتوا دزدیده شده را به گوگل گزارش کنید؟ شما می‌توانید به راحتی این کار با استفاده از DMCA گوگل انجام دهید. البته گزارش دادن شما کار آسانی است، اما جواب دادن گوگل معمولا کمی طولانی می‌شود، اما خب اصلا DMCA چیست و چکاری انجام می‌دهد؟

DMCA یا Digital Millennium Copyright Act در واقع قانون حق چاپ هزاره دیجیتال است که در سال ۱۹۸۸ توسط رئیس جمهور وقت آمریکا به تصویب رسیده است. واحد شروع به کار در رابطه با این قانون حدود ۸ سال پیش یعنی سال ۲۰۱۲ کار خود را در گوگل آغاز کرده است و هدف اصلی آن حمایت از قانون کپی رایت در حوزه وب است.

این واحد وظیفه دارد که به گزارش های افرادی که ادعا می‌کنند، محتوایشان به سرقت رفته، رسیدگی کنند. اگر شما هم محصول یا محتوایی دارید که به سرقت رفته می‌توانید آدرس فرد خطاکار را به راحتی گزارش کنید تا گوگل پس از بررسی آن سایت را از نتایج جستجو حذف کند.

الگوریتم-دزد-دریایی-گوگل

چند راه ساده برای جلوگیری از دزدی محتوا

این جمله را بدانید که دزدان محتوا به بهشت نمی‌روند، اما این کافی نیست و شما باید چند روش هم برای جلوگیری از دزدی محتوای خود بکار بگیرید. در واقع به زبان ساده تر کلاتو سفت بچسب، همسایتو دزد نکن! برای جلوگیری از دزدی محتوا به چند راهکار زیر توجه کنید:

  • بعد از آن که محتوای خود را منتشر کردید، سریعا لینک آن را در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر منتشر کنید. این کار باعث می‌شود که ساعت انتشار محتوا مشخص باشد و محتوای شما با سرعت بیشتری در گوگل ایندکس شود.
  • اگر می‌توانید با کمک سرچ کنسول اقدام به ایندکس دستی محتوای خود بکنید. برای این کار کافی است که از بخش URL Inspection، آدرس صفحه مورد نظر را وارد کنید و در صورت عدم ایندکس شدن بر روی گزینه Request Indexing کلیک کنید. این کار باعث می‌شود که محتوای شما در سریع ترین زمان ممکن ایندکس شوند.
  • برای انتشار محتوای خود برنامه ریزی داشته باشید. انتشار محتوا در یک روز و ساعت خاص ربات‌های گوگل را شرطی می کند و باعث می شود که آن‌ها در آن ساعت یا روز خاص به سایت شما سر بزنند و اقدام به این کار بکنند.
  • لینک سازی را در تمامی محتواهای خود داشته باشید! این کار به شدت کمک می‌کند که کپی کارها زود لو بروند.
حتما بخوانید:  الگوریتم موبایل فرندلی mobile-friendly گوگل چیست؟

خودتان هم به عنوان پلیس عمل کنید

گوگل و الگوریتم های آن بسیار باهوش شده اند و نسبت به گذشته رشد بسیار خوبی داشته اند، اما هنوز هم ممکن است افرادی که از ترفندهای کلاه سیاه سئو برای بهینه سازی سایت استفاده می‌کنند، توانسته باشند که با این روش ها جایگاه بگیرند! این به شما بستگی دارید که چقدر حواس جمع هستید!

شما باید خودتان هم دقت کنید و نگذارید که محتوای شما سرقت شود چرا که هر چقدر هم الگوریتم دزد دریایی گوگل خوب کار کند، باز هم به پای هوش و مغز انسان نمی‌رسد. در این زمینه توصیه می‌کنم که حتما اگر محتوای شما دزدیده شد از طریق گوگل اقدام کنید، اما اگر این اتفاق نتیجه ای نداشت، می‌توانید با یک مشاور سئو در این زمینه مشورت کنید که شما را راهنمایی کند.

سخن آخر

اگر دوست دارید که سایت شما بهینه شود، استفاده از روش‌های قانونی که مطابق الگوریتم های گوگل باشد، بسیار مهم است. در این زمینه من می‌توانم برای شما یک استراتژی حرفه ای طراحی کنم که با استفاده از آن به موفقیت برسید و سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانید. همچنین در بخش نظرات می توانید سوالات خود را راجع به این الگوریتم از من بپرسید.

0 پاسخ
دیدگاه خود را ثبت کنیدWant to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.